Rond het afkalven kiest melkveehouder Jacob Verheul voor een eenvoudige en consequente aanpak. Gezondheid, levensduur en klauwgezondheid vormen daarbij de basis. Vooral de overgang van droogstand naar een nieuwe lactatie krijgt veel aandacht, omdat juist in deze periode de calciumbehoefte sterk toeneemt.
Drachtige vaarzen en droge koeien lopen richting het afkalven mee in de koppel. Voor het afkalven krijgen ze het rantsoen van de melkkoeien.
Bij oudere koeien blijft melkziekte een belangrijk aandachtspunt. Volgens Verheul komt dit bij ongeveer tien procent van deze dieren voor. Daarom gebruikt hij standaard de Topro-calciumbolus bij koeien vanaf de tweede lactatie. De bolus wordt preventief rond het afkalven toegediend, dus niet pas wanneer een koe duidelijke symptomen van melkziekte vertoont.
Voor Jacob is vooral het arbeidsgemak een belangrijke reden om voor een calciumbolus te kiezen. “Je hoeft geen infuus te geven en de bolus is snel toe te dienen.” Daarmee is de calciumgift eenvoudig in te passen in de dagelijkse werkzaamheden rond het afkalven. Aanvullende producten zoals energieproducten, drenches of afkalfdranken worden in het algemeen niet standaard ingezet.
Na toediening van de Topro Calcium bolus ziet Verheul vooral verschil in de manier waarop de koeien aan hun nieuwe lactatie beginnen. “Ze zijn fitter, beginnen sneller te eten en starten makkelijker op.” Ook ervaart hij dat de nageboorte doorgaans goed afkomt. Voor Verheul past de calciumbolus daarmeegoed binnen zijn nuchtere bedrijfsvoering: gericht ondersteunen op een belangrijk moment, zonder veel extra handelingen.
“Ze zijn fitter, beginnen sneller te eten en starten makkelijker op.”
Juist rond het afkalven wil hij dat een koe snel weer op gang komt. Aan collega melkveehouders zou hij het gebruik van de Topro Calcium bolus dan ook zeker aanbevelen.